„Czarowna Walizka” to projekt specyficzny: wymiarowi handlowemu (sklep) towarzyszy „zamknięty” w osobnym dziale zbiór aktualizowanych tekstów z podróży moich i moich dostawców.
Sklep to przestrzeń spotkań
z rzeczami. Bowiem one rodzą się, żyją, odchodzą, dzielą
z ludźmi los; są afirmowane, ale też wykluczane
i zapominane przez nas.
„Czarowna Walizka” proponuje Wam przedmioty piękne, interesujące, zadziwiające, pamiątki moich podróży; rzeczy będące znakiem obecności i akceptacji tego co tam gdzieś dalej, gdzie indziej odnalazłam.
0 szt. - 0.00 PLN
Koszyk jest pusty

Marianna Wiśnios

Marianna Wiśnios

Marianna Wiśnios (1909- 1996) urodziła się w Ratajach, niewielkiej wsi w powiecie starachowickim.

Ukończyła dwie klasy szkoły podstawowej. Malowała od lat dziecięcych, jednak jej twórczość nie spotkała się ze zrozumieniem.

Z pierwszego okresu twórczości, jak twierdzi Marian Pokropek, nie zachowały się żadne obrazy.

Dopiero uczestnictwo w wystawie sztuki ludowej w 1972 roku i zdobycie I miejca odmieniło losy malarki. Nagroda sprawiła, iż Wiśnios postanowiła prezentować swoje prace podczas innych konkursów.


W 1993 artystka ze względu na zły stan zdrowia przeprowadziła się do syna Alberta do Wąchocka, gdzie trzy lata później zmarła.


Laureatka wielu nagród przyznawanych twórcom ludowym (m.in. I nagroda na Zamku w Szydłowcu podczas wystawy sztuki ludowej, nagroda im. Oskara Kolberga).

Jej prace wystawiały liczne galerie i muzea (Łódź, Kielce, Radom, Warszawa, Sandomierz czy Kraków).

Postać barwna i interesująca. Jej dzieła to doskonały przykład sztuki naiwnej, ludowej, nieprofesjonalnej.

Dziś często nazywana "Świętokrzyskim Nikiforem".

W twórczości artystki możemy odnaleźć nie tylko przedstawienia sakralne, ale i ilustrację licznych legend, opowieści czy piosenek żołnierskich.