„Czarowna Walizka” to projekt specyficzny: wymiarowi handlowemu (sklep) towarzyszy „zamknięty” w osobnym dziale zbiór aktualizowanych tekstów z podróży moich i moich dostawców.
Sklep to przestrzeń spotkań
z rzeczami. Bowiem one rodzą się, żyją, odchodzą, dzielą
z ludźmi los; są afirmowane, ale też wykluczane
i zapominane przez nas.
„Czarowna Walizka” proponuje Wam przedmioty piękne, interesujące, zadziwiające, pamiątki moich podróży; rzeczy będące znakiem obecności i akceptacji tego co tam gdzieś dalej, gdzie indziej odnalazłam.
0 szt. - 0.00 PLN
Koszyk jest pusty

Twórcy

Anna Padoł - artystka z Paszyna
Anna Padoł mieszka i tworzy w Paszynie - dużej, malowniczo położonej wiosce w okolicach Nowego Sącza.   Zamiłowanie do twórczości ludowej odziedziczyła po mamie i dziadku, którzy zajmowali się bednarstwem.     Sztuki rzeźbiarskiej nauczyła się od swojego wuja, Stanisława Poręby, który udzielał jej dokładnych wskazówek -  jakie drewno wybierać, jak trzymać dłuto czy nożyk.     Rzeźbi od 1977 roku.     Anna Pado..
Norbert Gliński
Urodził się 11 lipca 1939 roku w Chojnicach. Dzieciństwo i młodzieńcze lata spędził w Gdyni, gdzie przez rok uczęszczał do Technikum Budowy Okrętów.   Pan Norbert zrezygnował jednak z nauki w technikum i rozpoczął pracę jako pomocnik malarza.   Być może właśnie to zajęcie stało się impulsem do podjęcia pracy artystycznej - Gliński pomagał bowiem przy pracach renowacyjnych w obiektach sakralnych.   Już w młodości, wraz z rodzicami przeniósł się do Lę..
Józef Walczak
27/10/2014Józef Walczak
    Józef Walczak urodził się w 1947 roku.   Wieloletni pracownik kolei w wolnych chwilach oddawał się swojej pasji – rzeźbieniu.   Ciężka praca i upór przyczyniły się do zdobycia licznych osiągnięć – artysta jest laureatem wielu nagród z dziedziny sztuki ludowej.   Jego dzieła prezentowano na  wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w muzeach w Bydgoszczy czy Kościerzynie.   Obok przedstawień diabłów, wędrownych..
0 komentarzy
Antoni Kamiński
Antoni Kamiński to twórca interesujący i wyjątkowy.   Twórca rzeźbi od 1974 roku, a jego prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach stałych i czasowych w Polsce, oraz za granicą. Nalezy wymienić tutaj wystawy indywidualne w:  Domu Sztuki Ludowej w Warszawie, muzeach w Łodzi, Toruniu czy Płocku; oraz (poza granicami kraju): we Francji, Niemczech, Szwajcarii czy Stanach Zjednoczonych.   Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.   ..
Marianna Wiśnios
Marianna Wiśnios (1909- 1996) urodziła się w Ratajach, niewielkiej wsi w powiecie starachowickim. Ukończyła dwie klasy szkoły podstawowej. Malowała od lat dziecięcych, jednak jej twórczość nie spotkała się ze zrozumieniem. Z pierwszego okresu twórczości, jak twierdzi Marian Pokropek, nie zachowały się żadne obrazy. Dopiero uczestnictwo w wystawie sztuki ludowej w 1972 roku i zdobycie I miejca odmieniło losy malarki. Nagroda sprawiła, iż Wiśnios postanowiła prezentować swoje pra..
Józef Chełmowski
W sobotę 6 lipca odszedł od nas oryginalny twórca i filozof ludowy  Józef Chełmowski.   To postać niezwykła: pochodzący z Kaszub artysta ludowy trudnił się  nie tylko rzeźbą czy malarstwem. Ogromną część jego twórczości (wieloaspektowej pod względem formy i treści) zajmowały wynalazki. Chętnie  też konstruował instrumenty, pisał traktaty i księgi o religiach.   Zawsze uśmiechnięty, ciekawy życia filozof oprowadzał gości po swoim ogrodzie, czy pracowni ..
Angelologia Kaszubska. O twórczości Józefa Chełmowskiego.
        W sobotę 6 lipca zmarł niezwykły twórca ludowy Józef Chełmowski. Postanowiłam zaprezentować Państwu moją pracę, która ukazała się w „Naszym Pomorzu”- Roczniku Muzeum Zachodnio- Kaszubskiego w Bytowie, nr 7, 2005. Choć minęło kilka lat od mojego spotkania z artystą, tezy zawarte w „Angelologii Kaszubskiej” są nadal aktualne, a przypomnienie twórczości Józefa Chełmowskiego wydaje się być niezbędne. Zapraszam do lektury.  ..
Garncarstwo w Polsce
  Garncarstwo- zawód wykonywany przez mężczyzn ma bardzo bogatą i interesującą historię. W Polsce do niedawna wytwórczość garncarska miała duże znaczenie. Na przełomie XIX i XX wieku warsztaty garncarskie istniały w ponad 900 miejscowościach, zaś do lat 70. XX wieku, czynnych było niespełna 200.   Początkowo rozwój rzemiosła następował w znacznych skupiskach miejskich. To tutaj garncarze tworzyli własne cechy, a warsztaty powstawały pojedynczo lub w zespołach (istniało n..